[ X ]
[ X ]
Peste 15 000 de persoane au cucerit cel de-al doilea Maraton Internațional de la Chișinău
18 Aprilie

Ieri, în Piața Marii Adunări Naționale s-au adunat 15 000 de persoane din 50 de țări ale lumii pentru a alerga distanța de 42 km, 21 km, 10 km sau 3 km pe străzile principale ale minunatei noastre capitale. Proporțiile celui de-al doilea Maraton de la Chișinău au depășit orice imaginație a organizatorilor, care nu au preconizat un număr atât de mare a doritorilor de a participa la probele competiției, transmite CURENTUL.

Exact la ora 6:00 a avut loc deschiderea expoziției Sport Expo, în cadrul căreia a fost prezentat un mare asortiment de produse și servicii legate de sport. Au fost echipamente și inventar sportiv, alimente și suplimente nutrivite pentru pasionații de sport și de modul sănătos de viață, medicină sportivă, wellness, fitness, odihnă activă și turism, secții sportive pentru copii și multe altele. Pe la ora 7:00 a fost deschisă înregistrarea pentru cursa Iute Credit Fun Run de 3 km și, de asemenea, au fost eliberate pachetele de start.

Alteții au început în mod rapid să se adune în zona startului, unde toți participanții au fost împărțiți conform numereler BIB și timpului personal. Participanții cursei de 3 km s-au aliniat pe banda adiacentă, preconizată pentru cursele în masă.

Președintele organizației Sporter și organizatorul principal al Maratonului din Chișinău, Dmitrii Voloșin, a ținut o scurtă cuvântare înainte de startul general al competiției. ”Astăzi Dvs., participanții maratonului, sunteți cei mai importanți oameni din această țară” – a declarat Dmitrii Voloșin, printre altele felicitând cu ocazia zilei de naștere 24 de participanți.

La 9:15 a fost dat startul celui de-al doilea Maraton Internațional de la Chișinău. Ca întotdeauna, șuvoiul de alergători s-a extins pe câteva sute de metri pentru aproximativ 15 minute până nu au părăsit zona de start.

În scurt timp după ce a fost dat starul competiției, au apărut la orizont primii finaliști ai cursei Iute Credit Fun Run. Peste încă câteva minute au trecut linia de finiș și alergătorii cursei de 10 km, câsțigătorul căreia au devenit Mihail Lobovski din Ucraina. Deținătorul medaliei de argint al cursei de 10 km a devenit Maxim Răileanu, iar cea de bronz i-a revenit lui Mihai Bizniuc. Câștigătoarea cursei la feminin a devenit Olesea Soljenco, pe locul doi s-a situat Ana Pătrînjel, în timp ce a treia poziție pe podium a fost ocupată de Ana Neno.

În timp ce pe scenă se desfășura premierea câștigătorilor probei de 10 km, de linia de finiș se apropiau alergătorii semimaratonului, partenerul titular al căruia este Puma Moldova. Locul de frunte pe podiumul semimaratonul i-a revenit lui Nicolae Gorbușca, pe locul doi s-a situat Ghenadii Țîmbalist, iar bronzul a cucerit Dmitrii Nicolai. În vârful podiumului la feminin s-a situat Natalia Clipca, cel de-al doilea loc i-a revenit Nataliei Zbîrnea, iar locul trei – Sofiei Olsson.

La scurt timp după aceasta s-a desfășurat ceremonia de premiere a maratoniștilor, care au alergat pe străzile principale ale capitalei noastre distanța de 42 km 195 m. Titlul de campion al Maratonul din Chișinău l-a obținut Vitalie Gheorghiță (Моldova). Argintul l-a cucerit Olanda Marcin (Polonia), iar al treilea loc i-a revenit lui Liviu Croitoru (Моldova). Următorii finaliști ai maratonului sunt: Igor Țîmbalari – locul 4; Clanton Styleer (SUA) – locul 5; Maxim Anfinov (Federația Rusă) – locul 6.

Maratonul a fost o luptă aprigă și pentru reprezentantele sexului frumos. Astfel, câștigătoarea probei de 42 km a devenit Nadejda Anfimova (Federația Rusă), pe locul doi s-a situat Anastasia Averianova (Federația Rusă), iar pe locul trei – Anastasia Lungu(Moldova). Prin urmare, a patra finalistă a maratonului de astăzi este Alexandra Kirilova (Ucraina), pe locul 5 s-a situat Irina Matcovschi (Moldova), iar pe locul 6 – Edith Kees (Ungaria).

La Maratonul din Chișinău au participat peste 15 000 de persoane din 50 de țări ale lumii. Pe întregul traseu al competiției au activat aproximativ 400 de voluntari.