[ X ]
[ X ]
Trei medalii pentru Moldova la Campionatul European de haltere
8 Aprilie

Sergiu Cechir, reprezentantul Clubului Sportiv Central al Armatei (CSCA),  a câştigat medalia de bronz la Campionatul Europei de haltere, în limitele categoriei 69 kg, transmite Curentul.md.

Reprezentantul Armatei Naţionale a adus în palmaresul Republicii Moldova trei medalii, două de bronz şi una de argint. La proba aruncat Cechir s-a clasat pe locul doi, cu rezultatul de 143 kg, iar la smuls reprezentantul CSCA a înregistrat un rezultat de 172 kg, care i-a adjudecat treapta a treia a podiumului.

Un alt reprezentant al Armatei Naţionale, locotenent major Serghie Sârghi, a adus Republicii Moldova o medalie de argint la proba de aruncat în categoria 56 kg. La moment, graţie evoluţiei sportivilor Armatei Naţionale, RM a obţinut la europenele din Tel Aviv 4 medalii.

Ultimul reprezentant al CSCA, care va intra în concurs este plutonierul Artiom Pripa, care va evalua în categoria de 77 kg.