[ X ]
[ X ]
Radu Albot s-a calificat în runda a doua la Jocurile Olimpice
8 August

Prezent pentru prima dată la o ediție a Jocurilor Olimpice, cel mai bun tenismen moldovean din toate timpurile, Radu Albot, s-a calificat dramatic în turul al doilea al turneului olimpic de tenis de la Rio, transmite CURENTUL.

Meciul contra lui Teymuraz Gabashvili nu a început deloc bine pentru spotivul nostru, care deși a ținut pasul cu rusul, s-a văzut în dezavantaj încă din gameul cinci, când adversarul a preluat inițiativa și s-a impus cu 6-4 în circa trei sferturi de oră.

Setul cheie al meciului a fost al doilea. Radu a început din ou foarte ezitant, vâzându-se condus chiar cu 3-1, dar puterea de caracter și ambiția, devotamentul pentru fiecare minge au dat roadele scontate, iar game cu game au mers în contul său reușind să egaleze la trei și chiar să se pună în avantaj cu 4-3. Rusul a avut o tresărire de orgoliu readucând egalitatea pe tabela de scor, 4-4, însă avea să-i fie ultimul său game în acest set, Radu câștigând propriul serviciu și pe al adversarului, 6-4, în 50 de minute de joc, ducând partida în decisiv, în miez de noapte la Chișinău.

Decisivul a început neașteptat de bine în favoarea sportivului nostru, care după ce și-a schimbat câte un punct pe propriul serviciu cu adversarul, 1-1, a izbutit să câștige trei puncte consecutive, 4-1. Rusul, care până la această întâlnire avea patru victorii în fața lui Radu în meciurile directe, a întors și el dramatismul, apropiindu-se amenințător de reprezentantul țării noastre, 4-3. Cei doi tenismeni s-au tatonat reciproc, fiecare reușin, pe rând, câte un punct, tot cu Albot la conducere, 5-4. Și când la Chișinău era deja luni, Radu și-a adjudecat gameul, setul, 6-4, meciul și calificarea istorică în turul doi, în 2 ore și 30 minute.

Este prima victorie olimpică pentru tenisul moldovenesc. Urmează un nou episod, alte emoții, întâlnirea cu Marin Cilic, un croat clasat pe locul 14 ATP.