[ X ]
[ X ]
Moldova a obținut încă două medalii la Jocurile Olimpice de Tineret
28 August

Reprezentanţii Moldovei la Jocurile Olimpice de Tineret de la Nanjing au cucerit alte două medalii. Luptătorul Dumitru Ceaucusta a cucerit medalia de argint la lupte libere în categoria de 100 kg, fiind învins în finala competiţiei de azerul Igbal Hajizada cu scorul de 1-3, transmite CURENTUL.

Tatiana Doncilă a obținut medalia de bronz la lupte feminine în categoria de greutate de până la 46 kilograme, învingând-o în lupta pentru bronz pe sportiva Adrianny Castillo din Venezuela.

Rezultate remarcabile Moldova a înscris şi la gimnastică, fiind reprezentată de Nicoleta Dulgheru, care s-a clasat  pe locul 7 în finala probei de gimnastică ritmică. Acest rezultat constituie un succes pentru sportul naţional, Moldova fiind calificată pentru prima dată la Jocurile Olimpice la disciplina de gimnastică ritmică.

Elena Mocreac

1,JO,28.08.1A033521C4394A40A967E44DA9C19F00 7,28.08.1A033521C4394A40A967E44DA9C19F00