[ X ]
[ X ]
[ X ]
Moldova a cucerit două medalii de bronz la Campionatul European U-23 de lupte libere
26 Martie

Sportivii moldoveni au cucerit două medalii de bronz la Campionatul European U-23 de lupte libere. Lotul naţional la lupte libere a fost reprezentat de cinci sportivi şi antrenori, transmite CURENTUL.

Alexandru Codreanu, cat. 70 kg, a cucerit bronzul, după ce i-a învins în calificări pe austriacul Georg Marchl, în sferturi de finală pe ucraineanul Ivan Kusyak, în repesaj cu polonezul Arkadius Szeja, cucerind locul III în lupta cu maghiarul Zsombor Gulyas.

Mihai Eşanu, cat. 61 kg, a obţinut medalia de bronz după ce i-a învins în optimi de finală pe maghiarul Jozef Molnar, în pătrimi de finală pe ucraineanul Andrii Svyryd,în repesaj pe polonezul Tomasz Ogonowski, obţinând medalia în lupta cu georgianul Giorgi Shamatava.

Maxim Prepeliţă, cat.65 kg şi Egor Olar, cat. 125, au cucerit fiecare locul cinci.

În următoarele zile vor evolua competiţiile la lupte feminine şi lupte greco-romane.

CURENTUL.md precizează: În perioada  21 – 28 martie curent, în or. Walbrzych, Polonia, se desfăşoară Campionatul European U-23 la lupte libere, lupte feminine şi lupte greco-romane.