[ X ]
[ X ]
[ X ]
Canoistul Serghei Tarnovschi va evolua în finala Campionatul Mondial de Caiac-Canoe din Italia
21 August

Sportivul moldovean Serghei Tarnovschi a acces în finală la canoe simplu pe distanţa de 1000 m, după ce a ocupat locul 1 în semifinale la Campionatul Mondial de Caiac-Canoe rezervat seniorilor, care se desfăşoară în perioada 19-23 august în or, Milano, Italia, transmite CURENTUL.

Zoia Manaev a evoluat la proba de kaiac simplu pe distanța de 500 m. În cursa preliminară, sportiva a trecut linia de finiș a noua, cu rezultatul de 2 minute 6 secunde și 523 miimi de secundă și a ratat calificarea în faza următoare.

Oleg Nuța și Pavel Rusu au evoluat la proba de canoe dublu, distanța de 500 m. Sportivii au obţinut locul 4 în preliminarii cu rezultatul de 1 minut, 46 de secunde și 185 miimi de secundă, calificându-se pentru finala B.

Sportivul Sergiu Vihrov a concurat la proba de kaiac simplu, distanța de 1000 de metri, unde a fost al 9-lea la finiș cu rezultatul de 4 minute 11 secunde și 368 miimi de secundă, ratând calificarea în manșa următoare a turneului.

Canoistul Oleg Tarnovschi a ocupat locul 19 din 36 de participanţi pe distanţa de 200 m.

Cel mai bun rezultat între reprezentanţii lotului naţional îl deţine Serghei Tarnovschi, care va evolua în finala Campionatului la 22 august curent.