[ X ]
Record: 3.138 candidați la bacalaureat vor primi nota „10” din oficiu la proba de limbă străină
27 Mai

Un număr record de 3.138 candidați la bacalaureat vor primi nota „10” din oficiu la proba de limbă străină. Totodată, 397 candidați vor fi notați cu 10 din oficiu la examenul de informatică, față de doar 61 în sesiunea din 2024. Decizia a fost aprobată în cadrul ședinței de astăzi a Comisiei Naționale de Examene.

Potrivit Regulamentului privind examenul național de bacalaureat, nota 10 din oficiu la proba de limbă străină este acordată candidaților care au susținut, în anii de studii din învățământul general, examene cu recunoaștere internațională pentru certificarea competențelor lingvistice.

„Numărul candidaților care beneficiază de această facilitate în anul curent este cel mai mare din ultimii nouă ani. În sesiunea de bacalaureat din anul trecut, nota 10 din oficiu la proba de limbă străină a fost acordată unui număr de 2.594 candidați, în sesiunea 2023 – 2.192, în 2022 – 1.596, în 2021 – 1.299, iar în 2020 – 1.349”, a declarat Lilia Ivanov, directoarea Agenției Naționale pentru Curriculum și Evaluare.

Tot în cadrul ședinței Comisiei Naționale de Examene au fost aprobate condiții speciale de examinare pentru 111 candidați la examenele naționale de absolvire (față de 73 în sesiunea 2024), dintre care:

  • 58 de candidați (față de 33 în 2024) la examenul național de bacalaureat, din 8 raioane/municipii;

  • 53 de candidați (față de 40 în 2024) la examenele naționale de absolvire a gimnaziului, din 13 raioane/municipii.

„Procedurile specifice de examinare a elevilor cu cerințe educaționale speciale au scopul de a oferi șanse egale acestor elevi, care au învățat conform curriculei generale și solicită condiții adaptate la examenele naționale de absolvire a ciclurilor gimnazial și liceal”, a menționat Dan Perciun, ministrul Educației și Cercetării.

Inapoi la arhiva noutaților