Parlamentul propune eliminarea unor cerințe administrative pentru mediul de afaceri
19 Decembrie

Parlamentul a votat în prima lectură un proiect de lege care conține măsuri legislative pentru simplificarea modului de desfășurare a afacerilor. Documentul a fost elaborat de deputații din Fracțiunea parlamentară „Partidul Acțiune și Solidaritate” Victoria Belous, Alic Baraboi și Ilie Ionaș.

Autorii inițiativei legislative menționează că propunerile sunt necesare deoarece înlătură unele impedimente nejustificate pentru desfășurarea afacerilor, precum și unele neclarități privind calcularea taxei de stat în procesul de contestare a achizițiilor. Astfel, se propune ca, începând cu 1 ianuarie 2027, să fie eliminată obligația de utilizare a codului personal de asigurări sociale. În consecință, evidența drepturilor și obligațiilor de asigurări sociale în sistemul public se va realiza pe baza numărului de identificare al persoanelor fizice sau alți identificatori de evidență din Registrul de stat al populației.

Proiectul de lege mai conține clarificări despre calculul taxei de stat în procesul de depunere a contestațiilor. De asemenea, se propune ca, în cazul în care contestația depusă de agentul economic a fost acceptată, taxa de stat să fie restituită fără depunerea unor cereri suplimentare.

Documentul mai conține modificări la Legea viei și vinului, care au drept scop eliminarea unor cerințe nejustificate pentru producători. Astfel, cerința care prevede deținerea în proprietate sau în posesie a unui spațiu de minimum 200 m² nu va mai fi obligatorie pentru a putea comercializa vinuri în regim angro. De asemenea, va fi redus termenul de exploatare a plantațiilor viticole pentru strugurii de marfă de la 25 la 15 ani. Termenul de exploatare pentru plantațiile subvenționate de stat va fi redus de la 12,5 la 10 ani.

După definitivare, proiectul de lege va fi propus Parlamentului pentru examinare în lectura a doua.

Inapoi la arhiva noutaților