Președinta Maia Sandu a discutat ieri cu participanții taberei DOR, care s-au adunat la reședința prezidențială de la Condrița.
“În ochii lor am văzut curiozitate, bucurie și dorința de a descoperi Moldova așa cum este ea. Le-am spus că, oriunde s-ar afla, aici e casa lor și îi așteptăm mereu cu drag”, a punctat șefa statului.
DOR este un program dedicat atât copiilor și tinerilor din diasporă, cât și celor din Republica Moldova și este organizat de Guvernul Republicii Moldova, prin intermediul Biroului Relații cu Diaspora. Programul are ca scop menținerea legăturii identitare, lingvistice și culturale cu Republica Moldova, precum și păstrarea tradițiilor și valorilor naționale de către generațiile tinere. Începând cu acest an, având în vedere numărul în creștere al cererilor de participare, tabăra este organizată în două ediții.