Polițiștii au depistat în weekend zeci de conducători sub influența alcoolului și a drogurilor
12 Ianuarie

În acest weekend, polițiștii din întreaga țară au înregistrat peste 3.370 de abateri de la Regulamentul circulației rutiere. Dintre acestea, 26 de conducători auto au fost depistați sub influența alcoolului sau a substanțelor narcotice și înlăturați de la volan. De asemenea, 1.368 de șoferi au depășit limita de viteză, iar 836 nu au respectat indicatoarele de prioritate sau semnalele semafoarelor.

Alți 152 de conducători auto circulau fără revizia tehnică anuală sau fără polița de asigurare obligatorie, iar 559 au oprit vehiculele în locuri interzise. În 80 de cazuri a fost sancționată neacordarea priorității pietonilor, iar pentru neutilizarea centurii de siguranță sau folosirea telefonului în timpul conducerii au fost întocmite 319 procese-verbale. Totodată, 31 de persoane au fost sancționate pentru conducerea vehiculului cu încălcarea regulilor privind dreptul de a conduce.

Pe parcursul weekendului, polițiștii au intervenit în 1.758 de situații ca urmare a apelurilor primite la numărul unic de urgență 112.

Inapoi la arhiva noutaților