[ X ]
În Republica Moldova se va desfășura campania „Ziua Mondială a Curățeniei 2023”
29 August

În intervalul 1 – 16 septembrie, sub egida Ministerului Mediului, în Republica Moldova se va desfășura Campania „Ziua Mondială a Curățeniei 2023”. Ea are ca scop creșterea gradului de conștientizare cu privire la eforturile Republicii Moldova de a se alinia la obiectivele trasate de UE: zero poluare, economia circulară, managementul integrat al deșeurilor și promovarea prevenirii formării deșeurilor prin reducerea consumului excesiv, în favoarea reciclării deșeurilor. De asemenea, va sublinia modul în care gestionarea deșeurilor afectează ecosistemele naturale, starea râurilor mici și importanța de a menține malurile curate. Campania va culmina cu o acțiune de salubrizare pe teren, la nivel național, sâmbătă, 16 septembrie.

Ziua Mondială a Curățeniei este marcată anual în a treia sâmbătă a lunii septembrie. Este una dintre cele mai mari acțiuni civice la nivel mondial, ce reunește milioane de voluntari, guverne și organizații din 191 de țări, care se solidarizează pentru a aborda provocările de mediu la nivel global și pentru a construi un viitor durabil.

Ziua Mondială a Curățeniei nu este doar o activitate de salubrizare, ci și un instrument de catalizare a schimbărilor, țările participante propunându-și să implice 5% din populație pentru a accelera procesul de tranziție la economia circulară și dezvoltarea durabilă. Această campanie arată cum o simplă activitate de colectare în comun a deșeurilor aduce în societate schimbările atât de necesare. Organizator și inițiator al acestei campanii, la nivel mondial, este organizația „Let’s Do It, World”.

Campania este organizată în cadrul proiectului „Fii Piratul Plasticului”, implementat de către Centrul Național de Mediu și Centrul Republican Gutta-Club, cu susținerea financiară a Programului de granturi mici (SGP) – un program corporativ al Global Environment Facility (GEF), implementat de Programul Națiunilor Unite pentru Dezvoltare, și co-finanțat de Guvernul Suediei.

În anul curent, mesajele principale distribuite în cadrul campaniei vor ține de reducerea consumului de plastic și colectarea separată a deșeurilor. Aceste subiecte vor oferi oportunități diverselor părți interesate de a reflecta atât asupra muncii depuse, cât și asupra pașilor urgenți necesari în continuare spre o gestionare durabilă a deșeurilor în viitor.

Campania națională este organizată de Ministerul Mediului, proiectul „Uniunea Europeană pentru Mediu – Economie Verde” și AO „Centrul Național de Mediu”, cu implicarea și participarea unui număr mare de parteneri de dezvoltare, asociații obștești și al sectorului academic.

Inapoi la arhiva noutaților
  1. Familia Valentinei Lazari, decedată după o operație bariatrică, continuă lupta în instanță. Decizia prin care trebuie sa achite 100 mii lei, contestată la Curtea de Apel
    Social |
  2. Sinteza CNA: Percheziții într-un dosar de corupție în sistemul educațional și preluarea în administrare a peste 82 de mii de dolari în cripto
    Social |
  3. Premierul Alexandru Munteanu va efectua o vizită oficială la București
    Politică |
  4. Ion Ceban reacționează la declarațiile PAS privind depolitizarea Primăriei: „CEC, Curtea Constituțională, SIS, CNA, Procuratura – toate sunt conduse de PAS”
    Politică |
  5. Curtea de Conturi a examinat conformitatea gestionării resurselor publice de către Compania „Teleradio-Moldova”
    Business |
  1. Irina Vlah s-a adresat ambasadorilor: Pe 14 noiembrie, Curtea de Apel urmează să se pronunțe în dosarul privind restricționarea activității Partidului Republican „Inima Moldovei”. E un caz fără precedent de încălcare gravă a democrației
    Politică |
  2. Serviciul Vamal a colectat peste 844,7 milioane lei în doar o săptămână
    Social |
  3. Familia Valentinei Lazari, decedată după o operație bariatrică, continuă lupta în instanță. Decizia prin care trebuie sa achite 100 mii lei, contestată la Curtea de Apel
    Social |
  4. Alexandru Munteanu a discutat cu BERD despre reabilitarea drumurilor și securitatea energetică a Moldovei
    Politică |
  5. Premierul Alexandru Munteanu va efectua o vizită oficială la București
    Politică |