[ X ]
80 de instituții de învățământ din țară vor pilota evaluări naționale în format digital
12 Martie

Elevii din clasele primare din 80 de școli vor susține testarea națională de la finalul clasei a IV-a pe calculator. Proiectul-pilot este desfășurat de Ministerul Educației și Cercetării și Agenția Națională pentru Curriculum și Evaluare. Acesta include instituții de învățământ din 21 de raioane și municipii care și-au manifestat interesul de a participa.

Responsabilii de organizarea testării-pilot participă, în perioada 12-14 martie 2025, la o serie de instruiri organizate de MEC și ANCE, în parteneriat cu un grup de experți din Estonia. Specialiștii estonieni vor oferi instruiri privind platforma digitală utilizată pentru desfășurarea testării și vor explica aspectele tehnice și funcționale legate de aceasta. De asemenea, experții vor împărtăși bune practici și soluții inovatoare aplicate în educația digitală.

„Implementarea testării digitale reprezintă un pas important în procesul de modernizare a sistemului educațional din Republica Moldova. Suntem mândri să colaborăm cu specialiști din Estonia, un exemplu de succes în educația digitală, pentru a asigura o tranziție eficientă spre o evaluare modernă, accesibilă tuturor elevilor”, susține Lilia Ivanov, directoarea ANCE.

În perioada 24-28 martie 2025, elevii din instituțiile participante la programul-pilot vor avea oportunitatea de a testa platforma digitală, pentru a se familiariza cu procesul. Scopul este de a identifica eventualele dificultăți tehnice și de a le soluționa din timp.

Testarea națională la matematică pentru învățământul primar va avea loc pe 13 mai 2025.

Inapoi la arhiva noutaților