[ X ]
Trei ucraineni au încercat să traverseze ilegal frontiera moldo-română
10 Mai

Polițiștii de frontieră din cadrul Direcției Regionale Vest documentează trei bărbați de cetățenie ucraineană în legătură cu tentativa lor de traversare clandestină a frontierei moldo-române. Grupul de migranți a fost reținut în seara zilei de 9 mai 2024, în apropierea râului Prut.

În cadrul măsurilor de prevenire și contracarare a activităților ilegale în zona de competență a Sectorului Poliției de Frontieră Frăsinești, polițiștii de frontieră au observat cele trei persoane care au intrat în fâșia forestieră din imediata apropiere de malul râului Prut. Fiind monitorizate acțiunile acestora a fost stabilit clar intenția de a traversa ilegal frontiera de stat.

La fața locului au fost identificați trei cetățeni ucraineni, cu vârstele cuprinse între 23 și 40 de ani. Aceștia aveau cu ei o barcă gonflabilă, o pompă de aer și două vâsle. Persoanele au fost reținute pentru 72 de ore.

În prezent, autoritățile desfășoară cercetări amănunțite în cadrul acestui caz, având ca scop elucidarea circumstanțelor și luarea măsurilor legale corespunzătoare conform legislației în vigoare.

Inapoi la arhiva noutaților
  1. Ion Chicu, despre Igor Grosu: Ameba asta nevertebrată crede că noi vom merge cu o lege care l-ar amnistia pe el
    Politică |
  2. 12 360 de țigarete tăinuite într-un microbuz, depistate în vamă de câinele Miro
    Social |
  3. Partidul Republican „Inima Moldovei”, îngrijorat de mişcările pe care le face guvernarea în ceea ce ţine de corpul diplomatic: Se vrea fraudarea alegerilor 
    Politică |
  4. Raportul lui Maxim Maxim Moroșan - la o masa rotundă internațională: situația politică internă din Moldova și perspectivele alegerilor parlamentare din 2025
    Politică |
  5. Ministra Belous, în vizită de lucru la Criuleni: Parteneriatul între autorități este esențial pentru a răspunde nevoilor comunităților
    Business |
  1. Flashmob organizat de „Garda Tânără” a PSRM în fața Guvernului: Miniștrii corigenți – în demisie!
    Politică |
  2. Partidul Republican „Inima Moldovei”, îngrijorat de mişcările pe care le face guvernarea în ceea ce ţine de corpul diplomatic: Se vrea fraudarea alegerilor 
    Politică |
  3. Igor Grosu, în discuții cu omologul său elen: „Grecia este și rămâne un partener sincer și un prieten de încredere al Republicii Moldova”
    Politică |
  4. Premierul a discutat cu comisarii europeni: „Moldova este în plin proces de aderare. avem nevoie de continuitatea programelor de colaborare cu UE”
    Politică |
  5. Președintele Comitetului apărare din Parlamentul Suediei, Peter Hultqvist, a efectuat o vizită în Moldova
    Politică |