[ X ]
[ X ]
Tenismenul Vasile Donțu a câștigat turneul internțional „Babolat Cup U18”
28 August

Tenismenul moldovean, Vasile Donțu, a devenit câștigătorul turneului internațional în categoria de vârstă U18 „Babolat Cup 2018”, care s-a încheiat sâmbătă la Chișinău, transmite CURENTUL.

În finala probei de simplu, reprezentantul nostru s-a impus în fața ucraineanului Danyil Fedorov cu scorul de 6:0 2:6 6:4.

La dublu, Vasile în pereche cu Alexandru Victov a ajuns până în semifinală. Câștigătorii acestei probe au devenit ucrainenii Myroslav Bondar și Artem Podorozhnyi.

La feminin, competiția a fost câștigată de Alina Tsyrpalevych (Ucraina). Cel mai bun rezultat printre jucătoarele din Republica Moldova a fost înregistrat de Arina Gamretkaia, care a ajuns până în semifinală.

La dublu, pe podium au urcat jucătoarele de tenis din Ucraina, Kateryna Rublevska și Vera Tagasheva.