[ X ]
Recensământul populației și al locuințelor din Republica Moldova va începe pe 8 aprilie 2024
31 Ianuarie

În perioada 8 aprilie – 7 iulie curent, Biroul Național de Statistică va desfășura recensământul populației și al locuințelor din Republica Moldova. O hotărâre în acest sens a fost aprobată de Cabinetul de miniștri. 

Datele despre persoane și locuințele acestora vor fi colectate în mod direct, prin intervievare, dar și indirect – din sursele datelor administrative sau private.

Informațiile colectate la recensământ vor fi folosite inclusiv pentru calculul numărului populației rezidente a Republicii Moldova, precum și pentru constituirea bazei de sondaj pentru cercetări statistice în gospodăriile populației.

Inapoi la arhiva noutaților
  1. Blocul ALTERNATIVA a prezentat astăzi lista celor 103 candidați la funcția de deputat în Parlamentul Republicii Moldova
    Politică |
  2. Blocul Electoral Patriotic al Socialiștilor, Comuniștilor, Inima și Viitorul Moldovei a depus, la CEC, lista cu candidați
    Politică |
  3. Renato Usatîi: După incidentul cu Igor Grosu la Geneva, Partidul Nostru pregătește un proiect de lege privind expertiza psihologică și psihiatrică obligatorie a președintelui Parlamentului, primului-ministru, președintelui țării, deputaților și miniștrilor!
    Politică |
  4. Blocul Electoral Patriotic se extinde: întâlnire comună la Drochia
    Politică |
  5. Alegeri parlamentare 2025: Mihai Popșoi intră în cursă din partea PAS
    Politică |
  1. Blocul Electoral Patriotic al Socialiștilor, Comuniștilor, Inima și Viitorul Moldovei a depus, la CEC, lista cu candidați
    Politică |
  2. Bărbat de 34 de ani, condamnat la 3 ani de închisoare pentru furt și răpirea unui automobil
    Social |
  3. Peste 200.000 de moldoveni vor beneficia de clădiri publice renovate și eficiente energetic
    Politică |
  4. Renato Usatîi: După incidentul cu Igor Grosu la Geneva, Partidul Nostru pregătește un proiect de lege privind expertiza psihologică și psihiatrică obligatorie a președintelui Parlamentului, primului-ministru, președintelui țării, deputaților și miniștrilor!
    Politică |
  5. Partidul Politic „NOI – Noua Opţiune Istorică” atenționează despre necesitatea de a implementa o nouă Lege a Ghilotinei
    Politică |