[ X ]
Noi medicamente compensate, disponibile pacienților de la 1 aprilie 2025
1 Aprilie

Începând cu 1 aprilie 2025, persoanele cu migrene, pneumonie, bronșită, diabet zaharat și hipertensiune arterială vor beneficia de noi medicamente compensate din fondurile de asigurare medicală obligatorie.

Astfel, pacienții care au migrene vor avea acces la medicamentul sumatriptanum, care va fi compensat parțial. Acest preparat este indicat pentru ameliorarea simptomelor episodului acut de migrenă.

Un alt preparat inclus spre compensare este cefprozilum sub formă de pulbere pentru suspensie orală (250 mg/5ml), care va fi integral compensat pentru copii în tratamentul pneumoniei, bronșitei acute și cronice.

Pentru pacienții cu diabet zaharat de tip 2 va fi compensat parțial un nou medicament – linagliptinum. Acesta va contribui la controlul eficient al nivelului glicemiei, oferind o opțiune terapeutică suplimentară în gestionarea diabetului.

Totodată, pacienții cu hipertensiune arterială vor beneficia de un nou preparat combinat, lisinoprilum de 10 mg + amlodipinum de 5 mg, menit să ajute pacienții în urmarea tratamentului. Administrarea celor două substanțe active concomitent va ajuta la menținerea sub control a hipertensiunii arteriale.

În plus, indicațiile medicale pentru cetirizinum (comprimate și picături orale) vor fi extinse, iar acest medicament va fi integral compensat pentru tratamentul rinitelor alergice sezoniere și perene la copii.

Decizia de a include noile preparate în lista celor compensate a fost luată în cadrul ședinței din 14 martie a Consiliului pentru medicamente compensate și a intrat în vigoare marți, 1 aprilie, prin aprobarea unui ordin comun al ministrului Sănătății și directorului general al Companiei Naționale de Asigurări în Medicină.

Inapoi la arhiva noutaților