Geniștii Armatei Naționale au desfășurat în luna iunie 15 misiuni de deminare în mai multe localități ale Republicii Moldova, identificând și distrugând 22 de obiecte explozive din perioada celui de-al Doilea Război Mondial.
Intervențiile au avut loc în municipiul Chișinău, Anenii Noi, Ștefan Vodă, Căușeni, Ungheni, Hâncești și Fălești.
Una dintre cele mai periculoase misiuni a fost înregistrată în extravilanul localității Talmaza, raionul Ștefan Vodă, unde echipa Batalionului Geniu „Codru”, condusă de maiorul Ion Golovei, a găsit patru bombe de aruncător de calibru 122 mm și cinci proiectile de artilerie de calibru 105 mm.
Toate munițiile au fost distruse în condiții de siguranță, fără a reprezenta un risc pentru populație.
De la începutul anului, geniștii militari au desfășurat 79 de misiuni de deminare și au neutralizat 371 de obiecte explozive, precum și 120 de cartușe.