Ex-președintele Comisiei Electorale Centrale, Iurie Ciocan, va conduce Centrul de Implementare a Reformelor – instituție publică, fondarea căreia a fost aprobată de Guvern la ședința de săptămîna trecută, informează CURENTUL.
În debutul ședinței de astăzi, Premierul Pavel Filip a anunțat că Iurie Ciocan va conduce Centrul și a subliniat experiența managerială, pe care o deține, dar și performanțele profesionale înregistrate.
CURENTUL precizează: Centrul de Implementare a Reformelor îndeplinește următoarele funcții: implementarea reformelor, elaborarea propunerilor de politici publice și proiecte legislative, cooperarea cu instituții internaționale privind expertiza și asistența externă pentru implementarea reformelor, evaluarea gradului de implementare a reformelor în sistemul administrației public, îndeplinirea sarcinilor stabilite de Premier și/sau Guvern.
Centrul va fi condus de Consiliul de administrare și de directorul Centrului. Numărul membrilor Consiliului nu poate fi mai mic de 5 și mai mare de 7 persoane.
Potrivit proiectului de lege, fondator al Centrului este Guvernul, care deleagă Cancelaria de Stat. Sediul Centrului este în clădirea Guvernului.
Cristina Gurez