Irina Vlah, președinte al Partidului Republican „Inima Moldovei”, dă garanții că formațiunea pe care o conduce nu va face coaliție cu Partidul Acțiune și Solidaritate (PAS), aflat de 4 ani la guvernare. Despre aceasta ea a vorbit în cadrul emisiunii „Rezoomat” cu Ileana Pîrgaru de la Realitatea TV.
Politiciana a amintit că, acum două săptămâni, a înaintat spre semnare partidelor – Partidul Socialiștilor din Republica Moldova (PSRM), Partidul Politic Partidul Nostru, Mișcarea Alternativă Națională, și ulterior – Blocului Politic „Alternativa” – „PACTUL privind angajamentul de a nu forma o coaliţie de guvernare cu Partidul Acţiune şi Solidaritate”, dar și că doar PSRM a răspuns pozitiv.
„PAS a distrus țara și nu putem vedea viitorul țării la guvernare cu acest partid. Doar PSRM și-a exprimat deschiderea de a semna, celelalte formațiuni nu pot să zic ce planuri au, dar au refuzat să semneze. Noi ne vom ține de cuvânt, vom semna Pactul și nu vom face coaliție cu PAS”, a precizat ea.
Întrebată dacă a primit ofertă de a adera la Blocul „Alternativa”, politiciana a spus că au viziuni diferite, dar și a salutat faptul că pe segmentul proeuropean a apărut o asemenea forță.
„Acest bloc se află pe segmentul de centru-dreapta, iar noi avem altă viziune. Este bine că a apărut așa opțiune pe centru-dreapta, dar noi avem planul nostru. Blocul „Alternativa” a refuzat să semneze Pactul. Acest Pact nu e pentru Irina Vlah, dar este pentru oameni. Eu zilnic mă aflu în teritoriu și oamenii permanent ne spun să nu facem coaliție cu PAS, care a distrus țara”, a menționat liderul Partidului Republican „Inima Moldovei”.
Întrebată dacă formațiunea sa se va alătura eventualelor proteste organizate de partidele din opoziție, Irina Vlah a spus că examinează cu echipa această temă. „Noi știm cu ce probleme se confruntă oamenii și desigur vom examina și vom decide participarea. La moment nu am discutat cu niciun partid de despre proteste”, a adăugat fosta candidată la prezidențiale.