[ X ]
[ X ]
(FOTO) Argint pentru R.Moldova! Daniel Procopciuc a devenit vicecampion mondial la Armwrestling!
5 Octombrie

Republica Moldova s-a clasat pe locul doi în prima zi a Campionatului Mondial de Armwrestling, ce are loc în Bulgaria, informează CURENTUL.

Astfel, Daniel Procopciuc, în vârstă de 21 de ani, a devenit vicecampion mondial la Armwrestling, cucerind medalia de argint.

„În prima zi a Campionatului Mondial, R.Moldova s-a clasat pe locul doi și a cucerit medalia de argint! Tricolorul a devenit cunoscut la nivel mondial!”, a scris Marcel Darie, Președintele Federației de Armwrestling din Republica Moldova, pe o rețea de socializare, fiind alături de vicecampionul mondial.

Menționăm că, lotul național, este format din 10 sportivi de performanță, iar participarea la acest Campionat a fost posibilă grație Președintelui Federației Naționale Sportive de Armwrestling, Marcel Darie, activist, politician.

Competiția are loc în Bulgaria și se va desfășura pînă pe data de 10 octombrie 2016.