[ X ]
[ X ]
Ce activități a avut înainte de a fi numit în funcția de șef al Poliției de Frontieră, Rosian Vasiloi
20 Iulie

Guvernul a numit un nou șef al Poliției de Frontieră în această săptămână. Fostul expert al IDIS „Viitorul”, Rosian Vasiloi, deține în prezent această funcție.

În context, vă propunem să vedeți CV-ul șefului Poliției de Frontieră:

Data şi locul naşterii: 18 martie 1973, Republica Moldova.

Educaţie şi formare:

1990-1994 – Institutul de Grăniceri, Moscova, Federația Rusă (Ofițer al Serviciului de Grăniceri);

2006 (octombrie-noiembrie) – Ambasada SUA în Republica Moldova (CURS în domeniul combaterii terorismului internațional, a traficului de persoane, oferit de FBI si DHS (HQ Washington);

2011 – Școala Națională de Administrare Publică din Polonia (CURS – Strategic Economic Needs and Security Exercise (S.E.N.S.E);

2012 – EUBAM Programs (Abilități profesionale pentru angajații serviciilor de frontieră implicate în cadrul proiectului-pilot privind organizarea controlului comun la frontier. Formator pe probleme de organizare de control comun);

Noiembrie 2011 – Octombrie 2012 Chişinău – Strasbourg (Școala de Studii Politice a Consilului Europei);

Mai 2013 – International Atomic Energy Agency (IAEA), Greek Atomic Energy Commission (GAEC) (Curs de formare regională în materie de Nuclear Security Detection Architecture)

Mai 2015 – AECOM (AlertDriving – Traffic Safety – 2015);

Mai-iunie 2015 – Joint Knowledge Online (JS-US007 Level I Antiterrorism Awareness Training)

Martie 2016 – Septembrie 2017 – European Neighbourhood Policy Chair, College of Europe (Natolin campus) – Curs Managementul Integrat al Frontierelor și Politici Migraționale)

Ianuarie-martie 2017 – UNDP Moldova – (Proiectul SYSLAB, Program Antreprenorial, Certificat);

Iulie 2017 – OSCE/DCAF (Regional Workshop on Security Sector Governance an Reform SSG/R, Certificat);

2018 – Academia Militară a Forţelor armate Alexandru cel Bun (Curs – Securitate şi Apărare Naţională, Certificat)

Experienţa profesională:

1994 – 2013 – activitatea în cadrul Poliției de Frontieră (Serviciul Grăniceri) la funcțiile de: Șef adjunct al Pichetului de Grăniceri TOCENI (structură teritoriala la nivel tactic), Șef al Pichetului de Grăniceri COTUL MORII (structură teritoriala la nivel tactic), Șef Interimar al Direcției Regionale Paza a Frontierei de Stat PALANCA (structură teritoriala la nivel regional), Ofițer superior, Direcția Pază a Frontierei de Stat (Statul Major), Șeful Sectiei Pază a frontierei de stat (Statul Major), Șeful Sectiei Stiință si Pregatire Militară (Statul Major), Șef al Aparatului Directorului General (Direcție Generală), Coordonator Național în cadrul proiectelor (din oficiu) (2005-2009: Project HIV/AIDS in the Uniformed Services of Moldova, implemented by the Development Agency of Austria; 2009-2011: Project Strengthening Capacities and Cooperation in the Identification of Forged and Falsified Travel Documents at the Moldova-Romania State Border, implemented by ICMPD), Șef adjunct al Departamentului, grad special – colonel al Poliției de Frontieră.

Septembrie 2010-septembrie 2012 – Consiliul Național pentru Managementul Integrat al Frontierei de Stat (Secretar);

Iulie 2012 – august 2012 – Asociația pentru Politica Externa (APE) (Expert independent în domeniul afacerilor interne);

2012 – 2014 – 2015 – URS Federal Services International, Inc. (Training Manager, Proiectul “Weapons of Mass Destruction – Proliferation Prevention Program (WMDPPP Moldova), Moldova Land Border Project.” Asistent Proiectul, “Weapons of Mass Destruction – Proliferation Prevention Program (WMDPPP Moldova), Moldova Land Border Project.” Asistent Proiectul Ukraine WMD PPP Equipment Project);

Septembrie 2012-octombrie 2013 – Guvernul Republicii Moldova (Copreşedinte al Comisiei mixte de demarcare a frontierei de stat dintre Ucraina şi Republica Moldova din partea Republicii Moldova (din oficiu);

Noiembrie 2015-ianuarie 2016 – Centrul OSCE în Bishkek (Consultant Cercetare – Managementul Situațiilor de Criză);

Ianuarie 2016 – martie 2017 – Liber profesionist;

Martie 2017- 2019 – IDIS Viitorul (Expert în politici de securitate);

Limbi vorbite: l. română, l. rusă, l. ucraineană, l. engleză.

Starea civilă: căsătorit, trei copii.

Cristina Parfeni

Inapoi la arhiva noutaților