[ X ]
[ X ]
Campioana Moldovei, Sheriff, s-a calificat în play-offul Ligii Europa
18 August

Campioana Moldovei, Sheriff s-a calificat în play-offul Ligii Europa, după ce a remizat în retur, în direct la We Sport TV, cu echipa BATE Borisov, scor 2-2 (5-1 în tur)Tiraspolenii și-au asigurat astfel cel puțin un loc în grupele Conference League. Campioana noastră va întâlni în play-offul Ligii Europa campioana Insulelor Feroe, formația KÍ Klaksvík. Primul meci dintre Sheriff și Klaksvík se va disputa pe 24 august, în Feroe. Returul va avea loc pe 31 august, în Moldova.

BATE – Sheriff 2-2

Au marcat: Kontsevoi (25), Laptev (90+4), respectiv Ricardinho (40-pen.), Luvannor (45+2-pen.)

Mezőkövesd, Stadionul Municipal (Ungaria), fără spectatori

Arbitru: Tamas Bognar (Ungaria)

Asistenți: Balázs Buzás și Péter Kóbor (ambii, Ungaria)

Al 4-lea arbitru: Ádám Farkas (Ungaria)

Video arbitru: Dennis Higler (Țările de Jos)

Asistent video arbitru: Clay Ruperti (Țările de Jos)

Cartonașe galbene: Jimoh, Shestyuk, Kontsevoi, Khadarkevich, Grechikho, respectiv Garananga, Kiki

BATE: Dergachev, Nechaev (Malkevich, 76), Khadarkevich (Martynov, 82), Bane, Jimoh, Volkov (Gromyko, 66), Bocharov (c), Grechikho, Vasilevich (Podstrelov, 66), Shestyuk (Laptev, 46), Kontsevoi.
Rezerve: Kudravets, Kovruk, Islamovic, Antilevski.

Sheriff: Koval (c), Artunduaga, Garananga, Kiki (Tovar, 54), Joao Paolo, Ricardinho (Yansane, 66), Ademo, Apostolakis (Zohouri, 54), Badolo, Luvannor (Ankeye, 66), Mbekeli (Boțan, 85).
Rezerve: Straistari, Pașcenco, Bueno.

Sheriff Tiraspol a jucat al 159-lea meci în competițiile intercluburi din Europa. Bilanț: 49 victorii, 44 egalități, 66 înfrângeri. Golaveraj 148-168.

În ediția din acest an a cupelor europene, Sheriff a mai jucat 2 etape preliminare de Champions League. În primul tur, campioana noastră a trecut de Farul Constanța (România) cu scorul general de 3-1: 0-1 în deplasare și 3-0 (după prelungiri) la Tiraspol. Iar în turul 2 a fost eliminată de campioana Israelului, Maccabi Haifa, după 1-0 acasă și 1-4 (1-2), în prelungiri, în deplasare.