[ X ]
[ X ]
[ X ]
Moldova a cucerit bronzul la Campionatul Mondial de Atletism rezervat juniorilor din SUA
28 Iulie

Moldova a cucerit bronzul la Campionatul Mondial de Atletism rezervat juniorilor din SUA, care s-a desfăşurat  în perioada 22 – 27 iulie, transmite CURENTUL.

Lotul naţional, susţinut de Ministerul Tineretului şi Sportului, a fost reprezentat de către atleţii Nicolai Ceban, Andrian Mardare, Mihaela Tacu şi antrenorul Valeriu Lungu.

Andrian Mardare (aruncarea suliţei) a obţinut medalia de bronz, cu rezultatul de 72,81 m.

Nicolai Ceban (aruncarea discului) a stabilit un nou record naţional la juniori – 59,17m, rezultatul său final fiind de 58,65m, poziţionându-se astfel pe locul al 11-a în clasament.

Mihaela Tacu (aruncarea suliţei) a obţinut rezultatul de 45,12m şi locul 27 în clasament.