[ X ]
Protest în faţa BNM. PSRM a cerut demisia lui Dorin Drăguţanu
19 Ianuarie

Partidul Socialiștilor din R. Moldova (PSRM) a organizat o nouă acțiune de protest în fața Băncii Naționale a Moldovei (BNM), prin care au cerut demisia guvernatorului BNM, Dorin Drăguțanu, transmite CURENTUL.

Protestatarii și-au demonstrat nemulțumirea față de politicile BNM de depreciere a leului și acțiunile BNM în domeniul bancar. Ei au scandat lozinci: „Demisie!”, „Hoții la dubă!”, „Drăguțanu demisie!”.

Deputatul PSRM, Ion Ceban a declarat că, situația a fost scăpată de sub control.

 „Zi de zi leul se depreciază tot mai mult, prețurile cresc excesiv. Guvernatorul BNM trebuie nu doar să plece în demisie, dar și să răspundă penal cu situația din sistemul financiar bancar”, a subliniat Ceban.

La rîndul său, secretarul executiv al PSRM, Vlad Batrîncea a menționat că, socialiștii l-au prevenit de multe ori pe guvernator.

„Dle Drăguțanu v-am prevenit, iar Dvs.  nu ați făcut nimic. Vom face totul ca Dvs. să ispășiți pedeapsa în pușcărie. Așteptați deja ca justiția să vină după Dvs. și să primiți pedeapsa pe care o meritați”, a precizat Batrîncea.

Andriana Cheptine

Inapoi la arhiva noutaților
  1. Ion Sula, despre Programul „Europa este aproape”: O rețetă clasică de șantaj electoral mascat: „Votează-ne acum și primești banii după”
    Politică |
  2. VIDEO// PSRM - protest la MAE: Ei vor iar să organizeze secții de votare în străinătate, să organizeze oamenii, pentru ca PAS să ia din nou majoritate parlamentară
    Politică |
  3. „Cetățenii se tem că votul lor va fi furat”. Partidul Republican „Inima Moldovei” - cu un apel către partidele de opoziţie cu şanse de a trece în Parlament
    Politică |
  4. 9 ani de la intrarea în vigoare a Acordului de Asociere UE – Moldova: mai multe oportunități și comerț facilitat
    Politică |
  5. Marcel Dumbravan, câștigător al concursului pentru funcția de procuror șef anticorupție, a promovat evaluarea externă de integritate
    Politică |
  1. Compania publică „Teleradio-Moldova” înfiinţează o staţie de radio regională în autonomia găgăuză
    Social |
  2. Raport: Partidele politice au declarat, anul trecut, cheltuieli de 71 milioane de lei, cele mai multe fiind raportate de PAS -47%
    Politică |
  3. Urmează schimbări mari la CIE „Moldexpo”. Zinaida Popa: Vizitatorii ne solicită să facem control acces pe teritoriul nostru
    Business |
  4. Andrei Năstase: Avem nevoie de un Parlament format din oameni aleși pe merit, cu voturi nominale
    Politică |
  5. Administrația de Stat a Drumurilor a fost reorganizată și transformată în Societatea pe Acțiuni „Administrația Națională a Drumurilor” (AND)
    Business |