Partidul Socialiștilor din Republica Moldova (PSRM) rămîne principalul partid de opoziție. Declarația a fost făcută de liderul formațiunii, Igor Dodon, în contextul rezultatelor turului al doilea al alegerilor locale generale, transmite CURENTUL.
În cadrul unei conferinţe de presă, el a spus că formațiunea pe care o conduce a înregistrat rezultate bune atît la nivel urban, cît și rural. “Aceste rezultate sînt dovada clară că PSRM rămîne cel mai puternic partid de opoziție din țară”, a declarat el.
Totodată, socialistul s-a referit și la alegerile din capitală. “Avem 19 consilieri în CMC, dar punctul nu e pus, vă asigur. Ce ține de alegerea primarului, mîine vom depune în instanță toate probele necesare”, a menționat Igor Dodon.
El a spus că situația se va schimba. “ Dacă judecata va decide să se desfășoare turul II repetat în capitală, doamna Greceanîi va deveni primar. Și indiferent de deciziile ce vor fi luate, fracțiunea PSRM din CMC va fi foarte activă și va acționa în interesul cetățenilor”, a precizat el.
Cristina Gurez